STP16NF06 N-Channel 60V 16A Power MOSFET – TO-220
(0) Write a Review
SKU:
STP16NF06
Weight:
1.00 LBS
Width:
5.00 (in)
Height:
5.00 (in)
Depth:
Shipping:
Calculated at Checkout
Product Description
With a 60V drain-source breakdown voltage and continuous drain current rating of 16A, the STP16NF06 is ideal for switching power supplies, motor control systems, DC-DC converters, audio amplifiers, and industrial electronics. Its TO-220 through-hole package provides excellent heat dissipation and simplified installation for repair, prototyping, and production applications.
Features
  • N-Channel enhancement-mode MOSFET
  • 60V drain-source breakdown voltage
  • 16A continuous drain current
  • Low Rds(on) of 100 mOhms
  • Fast switching performance
  • Advanced STripFET™ technology
  • TO-220 through-hole package
  • High power dissipation capability
  • Excellent thermal performance
Specifications
Specification Details
Product Type MOSFET
Manufacturer Part Number STP16NF06
Transistor Type N-Channel
Configuration Single
Mounting Style Through Hole
Package / Case TO-220-3
Drain-Source Voltage (Vds) 60V
Continuous Drain Current (Id) 16A
Drain-Source Resistance (Rds On) 100 mOhms
Gate-Source Voltage (Vgs) ±20V
Gate Threshold Voltage (Vgs th) 2V
Gate Charge (Qg) 10 nC
Power Dissipation (Pd) 45W
Rise Time 18 ns
Fall Time 6 ns
Turn-On Delay Time 7 ns
Turn-Off Delay Time 17 ns
Operating Temperature Range -55°C to +175°C
Channel Mode Enhancement
Technology STripFET™
Packaging Tube
Applications
  • Switching power supplies
  • DC-to-DC converters
  • Motor control systems
  • Audio amplifier circuits
  • LED drivers
  • Industrial power electronics
  • Inverters and PWM systems
  • Repair and prototyping projects
Search Terms: STP16NF06 MOSFET, STP16NF06 N-channel transistor, 60V 16A MOSFET, STP16NF06 TO-220, STripFET MOSFET, STP16NF06 datasheet, N-channel enhancement MOSFET, power MOSFET transistor, through hole MOSFET, STMicroelectronics STP16NF06